Η Κωνσταντινούπολη μέσα από τον κινηματογράφο

Σχολικό έτος 2013-2014

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :

« Η Κωνσταντινούπολη μέσα από τον κινηματογράφο: η ιστορία, τα αξιοθέατα, ο πολιτισμός, οι άνθρωποι, τα ήθη και τα έθιμα, ο τρόπος ζωής, το ελληνικό στοιχείο».

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:

Βαρδή Ελένη (ΠΕ02),  Αναστασάτου Κωνσταντίνα (ΠΕ05)

Στο πλαίσιο του παραπάνω προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων πραγματοποιήθηκαν προβολές κινηματογραφικών ταινιών και ντοκιμαντέρ με θέμα όψεις της ζωής στην Πόλη του παρελθόντος και του σήμερα. Μέσα από αυτές οι μαθητές ανίχνευσαν, κατέγραψαν, ταξινόμησαν και κατανόησαν στοιχεία που αφορούν στη ζωή, τον πολιτισμό, τη νοοτροπία, τις παραδόσεις, το ελληνικό στοιχείο και τις σχέσεις Ελλήνων ?Τούρκων παλιότερα και σήμερα.

Συμμετείχαν 39 μαθητές της Β΄ και της Γ΄ Γυμνασίου, οι οποίοι δούλεψαν ομαδικά με εφαλτήριο τον ενθουσιασμό, τη συνεργατικότητα, τη δημιουργικότητα, την αγάπη για την Κωνσταντινούπολη και την επικοινωνιακή σχέση με τις συντονίστριες εκπαιδευτικούς του προγράμματος.