Αγαπητοί γονείς, κατ' αρχήν ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά στα παιδιά σας/μας.
Προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή των παιδιών σας στην Α τάξη, σας ενημερώνουμε ότι πρέπει να στείλετε στο μέιλ του σχολείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μια Υπεύθυνη Δήλωση του Ν1599/1986 από το gov.gr στην οποία θα αναφέρετε πως:
1. είμαι κηδεμόνας του/της  μαθητή/τριας (ονοματεπώνυμο του παιδιού σας)  της Α γυμνασίου ή (έχω την επιμέλεια σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα).
2. επιθυμώ να ενημερώνομαι ηλεκτρονικά για θέματα που αφορούν τη φοίτηση του παιδιού μου. Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι: .........(το μέιλ σας).
3. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας μας είναι τα εξής: (σταθερό, κινητά).
Αν δεν έχετε τη δυνατότητα να εκδόσετε την Υ.Δ. από το gov.gr, μπορείτε να περάσετε από το σχολείο, όπου θα σας τη δώσουμε εμείς.
Επίσης, στην ιστοσελίδα του σχολείου μας: http://1gym-patras.ach.sch.gr/site/  και στη λειτουργικότητα Χρήσιμο Υλικό θα βρείτε το ΑΔΥΜ (Ατομικό δελτίο υγείας μαθητή), το οποίο θα πρέπει να το επιστρέψετε συμπληρωμένο από τον οικογενειακό σας γιατρό μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου.