Την Τετάρτη, 1/3/2023, μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας τη θεατρική παράσταση "Το γιοφύρι της Άρτας και οι Λυγερές του κάτω Κόσμου". Οι ηθοποιοί της Εφηβικής Σκηνής του θεάτρου Τέχνης Κάρολος Κουν με ευρηματικό τρόπο και τα σχετικά με την ηλικία των μαθητών εκφραστικά μέσα κατάφεραν να μυήσουν τους έφηβους θεατές στον κόσμο και στο ιδεολογικό πλαίσιο των παραλογών.

Πριν την παράσταση τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της ανείπωτης τραγωδίας που προκλήθηκε από τη σύγκρουση των δύο τρένων στα Τέμπη. Στο τέλος της παράστασης ακολούθησε ολιγόλεπτη συζήτηση των ηθοποιών με τους μαθητές σχετικά με τη βία και τις μορφές της. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι ηθοποιοί συνεχάρηκαν τους μαθητές μας για την ωριμότητα και το ήθος τους.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την παράσταση:

θέατρο1.jpeg

θεατρο2.jpeg